ÚTON A KÖRKÖRÖS GAZDASÁG FELÉ
2020 márciusában tette közzé az Európai Bizottság (COM(2020) 98 final) a tisztább és versenyképesebb Európát szolgáló, körforgásos gazdaságra vonatkozó új cselekvési tervét. A több mint 30 oldalas tervet sokan idézik hazánkban is, kiemelve a tervezet bevezetésében hangsúlyozott kezdő mondatot: Csak egy Föld van, de 2050-re a világ úgy fog fogyasztani, mintha három lenne (https://www.un.org/sustainabledevelopment/sustainable-consumption-production/).
Kulcsszavak: Európai Bizottság, körforgásos gazdaság, cselekvési terv
Üzleti SZEmle - 2021. február
Miről is van szó tulajdonképpen? Erre a kérdésre ad választ a tervezet. Egy, a közelmúltban készült tanulmány becslése szerint (Cambridge Econometrics, Trinomics and ICF (2018), Impacts of circular economy policies on the labour market) a körforgásos gazdaságra vonatkozó szakpolitikák hatása a munkaerőpiacra, a körforgásos gazdaság elveinek alkalmazása az EU gazdaságában 2030-ig további 0,5 %-kal növelheti az EU GDP-jét, mintegy 700.000 új munkahelyet teremtve. Emellett az egyes vállalatok számára is egyértelműek az üzleti érvek: mivel az EU-ban működő gyártó cégek átlagosan 40 %-ot költenek anyagokra, a zárt rendszerű modellek növelhetik nyereségességüket, miközben megvédhetik őket az erőforrásárak ingadozásaitól.
A tervezet részletesen újradefiniálja a következő problémaköröket:
- Fenntartható termékpolitikai keret (Fenntartható termékek tervezése; A fogyasztók és a közbeszerzők pozíciójának erősítése; Körforgás a termelési folyamatokban).
- Kulcsfontosságú termék-értékláncok (Elektronika és IKT; Akkumulátorok és járművek; Csomagolás; Műanyagok; Textilipar; Építőipar és épületek; Élelmiszerek, víz és tápanyagok).
- Kevesebb hulladék, több érték (A hulladékkeletkezés megelőzésére és a körforgásos gazdaságra irányuló megerősített hulladékpolitika; A körforgás fokozása mérgező anyagoktól mentes környezetben; A másodlagos nyersanyagok jól működő uniós piacának megteremtése; Az EU-ból származó hulladékexport kezelése)
- A körkörösség működőképessé tétele az emberek, a régiók és a városok számára
- Több területet érintő intézkedések (A körforgásos jelleg mint a klímasemlegesség előfeltétele; A helyes gazdaság; Az áttérés előmozdítása a kutatás, az innováció és a digitalizáció révén; Vezető szerep a globális szintű erőfeszítésekben; Az előrehaladás nyomonkövetése).
A Bizottság felkéri az uniós intézményeket és szerveket, hogy támogassák a cselekvési tervet, és aktívan járuljanak hozzá annak végrehajtásához, és arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a cselekvési terv ambícióinak fényében fogadják el vagy aktualizálják a körforgásos gazdaságra vonatkozó nemzeti stratégiáikat, terveiket és intézkedéseiket.
Forrás: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX:52020DC0098
Összeállította:
ABLONCZYNÉ MIHÁLYKA LÍVIA
PhD, egyetemi tanár
Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék
ablne@sze.hu