REGIONÁLIS FEJLESZTÉS AZ IPAR 4.0 KORÁBAN

Konczosné26.jpgA tanulmány arra ad jó példát, hogyan lehet egy sokszorosan hátrányos helyzetű régió fejlesztését integrált módszerrel kidolgozni. A szerzők egy izraeli nemzetpolitikai kutatóintézet és ipari kiválósági központ kutatói.

Kulcsszavak: negyedik ipari forradalom, stratégiai program, ipari érettség, területfejlesztés, innováció és termelékenység

Üzleti SZEmle - 2021. április

A regionális fejlesztés összetett kihívást jelent a kormányzati, üzleti és ipari vezetői döntéshozók számára. Az ipar 4.0 elnevezésű negyedik ipari forradalom integrált lehetőségeket teremtett a körforgásos gazdaság számára, bevonva a különböző társadalmi rétegek szereplőit. Ez a cikk olyan integrált megközelítést mutat be, amely ötvözi a hagyományos stratégiai tervezési módszereket a negyedik ipari forradalomhoz adaptált eszközökkel. A bemutatott integrált megközelítés felsorolja a regionális fejlesztési alkalmazások lehetőségeit és kihívásait, mind a kutatók, mind a politikai döntéshozók szempontjából. A regionális fejlesztési módszereket egy valós esettanulmányon keresztül mutatja be, amely nagy regionális fejlesztési projektet politikai döntéshozók kezdeményeztek. Az esettanulmány Izrael északi, Galileának nevezett részéből származik, amely területet Izrael földrajzi és társadalmi periférikus régiójának tekintik, és mint ilyen kihívást jelent a regionális fejlesztési döntéshozók számára. Periférikus régióként Galileát olyan súlyos gyengeségek jellemzik és sújtják, mint az alacsony jövedelem, az alacsony termelékenység, a gyenge szolgáltatások és a negatív migráció, különösen a fiatal lakosság körében.

A cikk bemutatja az integrált megközelítés elméleti megalapozását, amely magában foglalja az Izraelben kifejlesztett IMAM (Industrial Maturity for Advanced Manufacturing  ̶  ipari érettség a fejlett gyártás számára) eszközzel végzett értékelést. Az IMAM-skála értékeli az ipari vállalatok érettségét és képességét az innovatív és fejlett gyártási technológiák és folyamatok adaptálására és megvalósítására. A stratégiai tervezést és az IMAM-értékelést ötvöző integrált megközelítés más ipari övezetek számára is hasznosítható a regionális fejlesztési tervezésben.

Forrás: Avigdor Zonnenshain, Gilead Fortuna, Eithan Adres, and Ron S. Kenett (2020). Regional development in the era of industry 4.0. Dynamic Relationships Management Journal, Vol. 9, No. 2, November 2020, 19‐36. doi:10.17708/DRMJ.2020.v09n02a02

KONCZOSNÉ DR. SZOMBATHELYI MÁRTA

PhD habil, egyetemi tanár