NÖVEKEDÉSI KILÁTÁSOK A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY ÁRNYÉKÁBAN

A Világbank 2021 júliusában közzétett globális gazdasági kilátásokról szóló jelentése szerint a 2020. évi 3,5%-os csökkenés után a világgazdaság az idei évben egy rendkívül erős, de nagymértékben egyenlőtlen fellendülést tapasztal. A világgazdaság növekedése 2021-ben –a vakcinákhoz való folyamatos, ugyanakkor nagyon egyenlőtlen hozzáférésnek köszönhetően – elérheti az 5,6%-ot, ami az elmúlt 80 év legnagyobb mértékű recesszió utáni fellendülésének számít. Míg azonban a fejlett gazdaságok 90%-a 2022-re várhatóan újra eléri a világjárvány előtti egy főre jutó jövedelmi szintet, addig ez a feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok csupán egyharmadában következhet be. A növekedés elsősorban néhány nagy gazdaságra (Egyesült Államok, Kína) jellemző.

A fejlett országok 2021. évi reál GDP növekedése az előrejelzések szerint elérheti az 5,3%-ot: ebben az országcsoportban elsősorban az amerikai gazdaság teljesítménye figyelemre méltó, ahol a járvány utáni visszapattanás jelentős költségvetési támogatás segítségével valósulhatott meg. A feltörekvő piacok és fejlődő gazdaságok többségében a növekedés visszafogott: az országcsoport egészének reál GDP növekedése ugyan a prognózis szerint elérheti a 6%-ot is, azonban Kína teljesítményét figyelmen kívül hagyva mindössze 4,4%-ra csökken a gazdasági teljesítmény várható növekedése. A jelentés megállapítja, hogy noha a járvány újabb hullámai már nem érintik olyan súlyosan a gazdasági tevékenységet, mint a korábbiak, az emelkedő esetszámok, az oltási programok lassúsága és a költségvetési támogatások részleges visszavonása ellensúlyozza a külső kereslet erősödéséből és a nyersanyagárak emelkedéséből realizálható előnyöket A fellendülés várhatóan a kelet-ázsiai, csendes-óceáni térségben lesz a legerősebb, ami a kínai gazdasághoz fűződő szorosabb kapcsolatokkal magyarázható. Az alacsony jövedelmű országok válságból való kilábalása különösen gyenge: a várható gazdasági fellendülés mértéke a 2021. évben mindössze 2,9%. A világbanki jelentés szerint a járvány nemcsak a szegénységcsökkentés terén elmúlt évtizedekben elért eredményeket tette zárójelbe azáltal, hogy 1998 óta először 100 millió fővel nőhet azoknak a száma, akik extrém szegénységben élnek, hanem az emelkedő élelmiszerárak következtében elmélyítette az élelmiszerbiztonsághoz kapcsolódó problémákat is. Ami a Magyarországot is magában foglaló közép-európai térség növekedési kilátásait illeti, ez várhatóan 4,6% körül alakul 2021-ben, hazánk gazdasági növekedése ugyanakkor elérheti a 6%-ot is. Az uniós helyreállítási csomag enyhíti a régióban beruházások hiányát, bár a lendületet mérsékelheti a források adminisztratív és kormányzati kapacitások hiánya miatti alacsony felhasználása. A járványügyi kockázatok mellett a régióban jelentősek a pénzügyi kockázatok is, különösen a nagyarányú devizaalapú adóssággal rendelkező országok esetében.  Mivel az infláció felgyorsulása tovább korlátozza a központi bankok mozgásterét a negatív külső sokkhatások ellensúlyozásában, a régió jegybankjainak egyharmada (köztük a Magyar Nemzeti Bank is) kamatemelési ciklust indított a pénzromlás megfékezésére. 

A világbanki előrejelzéshez jelentős lefelé irányuló kockázatok kapcsolódnak az új vírusvariánsok következtében kialakuló esetleges újabb fertőzési hullámok, valamint a feltörekvő piacok és a fejlődő országok magas adósságszintjei miatt. Továbbá jelentős a bizonytalanság a fellendülés erejével és tartósságával kapcsolatban 2021 után.

A Világbank jelentése kiemeli, hogy az országok válságból való egyenlőtlen kilábalása szükségessé teszi a rövid és hosszú távú kihívások kezelésére irányuló politikai erőfeszítéseket a kormányok, a magánszektor és a nemzetközi közösség részéről. Mivel a fejlődő országok gazdasági fellendülésének előfeltétele a vakcinabeszerzés akadályainak leküzdése, az intézkedéseknek magukban kell foglalniuk a fejlett országokban rendelkezésre álló oltóanyag- többlet fejlődő országokba történő átirányítását, a vakcinagyártás bővítését, az oltások alapanyagaira vonatkozó kereskedelmi korlátozások megszűntetését és az oltásokra vonatkozó megrendelések és szállítási határidők átláthatóvá tételét. A másik sürgető feladat az adósságok kordában tartása. Az elmúlt évtizedben az adósságszintek soha nem látott mértékben és gyorsasággal növekedtek világszerte. Az államadósság növekedésének tendenciáit a járvány tovább erősítette, ami rávilágít az adósságból finanszírozott kiadások gondos (elsősorban termelési célú) felhasználásának a fontosságára. A járvány utáni helyreállítás egyedülálló lehetőséget jelenthet a kormányok, a magánszektor és a nemzetközi intézmények számára egy zöld, rugalmas és inkluzív gazdasági fejlődés alapjainak a megteremtéséhez.

Forrás: Worldbank Group (June 2021): Global Economic Prospects, Washington (https://thedocs.worldbank.org/en/doc/600223300a3685fe68016a484ee867fb-0350012021/original/Global-Economic-Prospects-June-2021.pdf)

Összeállította:

IMRE GABRIELLA

PhD, egyetemi adjunktus
Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék
imre.gabriella@sze.hu