MIT TENNE A TERMÉSZET? – ÚTMUTATÓ BIZONYTALAN IDŐKRE

„A természet mélyenszántó bölcsessége arról, hogyan maradhatunk fenn egy összekapcsolt, bizonytalan világban, szürreálisan aktuálissá vált, miközben ez a könyv éppen nyomdába került”– olvashatjuk Ruth DeFries nemrég magyarul is megjelent könyvében. A szerző szerint a civilizáció fennmaradása a kiszámíthatatlan jövőhöz való gyors alkalmazkodáson és a rugalmasságon múlik, ennek elősegítésére a kutató felsorakoztatja a természet túlélési stratégiáit, amelyek követendő például szolgálhatnak nemcsak az emberek, de a vállalkozások számára is.

A könyv aktualitását, amire a szerző utal, a Covid-világjárvány jelentette. Az elmúlt években, rövid idő alatt megérezhette az emberiség, hogy bármilyen sok tudás birtokában van, azért a világ továbbra is veszélyes hely. A modern világ ikersárkányainak (a klímaváltozásnak és a globalizációnak) a legyőzésére szükség van a modern ember minden kreativitására. De a szerző szerint a harc nem reménytelen: eszközöket, megoldásokat mutat a természet tárházából, amelyekkel nagyobb eséllyel vehetjük fel a harcot a fenyegető veszélyekkel és a bizonytalansággal szemben. 

A tanácsai a következők:

  • Talpra állás, zuhanás után: használj megszakítókat!
  • Tegyél több lóra! A diverzitás megtérül.
  • Vigyázz, hálózat! Védekezz a láncreakciós összeomlás ellen!
  • Nincs egyetlen jó megoldás mindenre: hozzunk alulról szerveződő döntéseket!

A könyvet az igényes ismeretterjesztő irodalom hagyományainak megfelelően részletes végjegyzetekkel látták el, így az érdeklődők számára folyamatosan olvasható, figyelemfelkelő olvasmányként, de a jegyzetek a témában jártas szakemberek számára is fontos háttérinformációkat adhatnak.

Forrás: http://www.ruthdefries.com/ (A könyv a Pallas Athéné Kiadó gondozásában jelent meg magyar nyelven.)

Összeállította:

SZIGETI CECÍLIA

PhD, egyetemi docens
Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék, Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, Széchenyi István Egyetem
szigetic@sze.hu