MÉRJÜNK ÚGY, AHOGY ÉLNI SZERETNÉNK! MEGJELENT A BOLDOG BOLYGÓ INDEXRŐL SZÓLÓ JELENTÉS

A 2020-as Boldog Bolygó Indexről (HPI) szóló jelentés áttekintést nyújt a világ jóllétének alakulásáról. A HPI  aszerint rangsorolja az országokat, hogy milyen hatékonyan biztosítanak hosszú, boldog életet anélkül, hogy kimerítenék a korlátozott környezeti erőforrásainkat. Az indexet 2006-ban fejlesztették ki, hogy megkérdőjelezze azt az elképzelést, hogy az országoknak a folyamatos gazdasági növekedésre kell összpontosítani. A az index számításának célja, hogy segítse az országokat a nemzeti „haladás” fogalmának újraértelmezésében. A listát évek óta Costa Rica vezeti, Magyarország a 69. helyen áll a legfrissebb eredmények szerint.

A Boldog Bolygó Index azt méri, ami számít: hogyan biztosítható fenntartható jóllét az emberiség számára. Megmutatja, hogy milyen jól teljesítenek a nemzetek a hosszú, boldog, fenntartható és kiegyensúlyozott élet elérésében.

A válságok, amelyekkel szembe kell néznünk: a tartós egyenlőtlenségek, a klímaváltozás és a biológiai sokféleség gyorsuló csökkenése, összefüggnek egymással, és ugyanabból az alapvető problémából fakadnak. Gazdaságaink úgy vannak felépítve, irányítva és mérve, hogy elősegítsék a rövid távú gazdasági növekedést a hosszú távú közösségi jóllétnövekedéssel szemben.  A jelenlegi világgazdasági rendszerünk középpontjában a növekedés áll. A döntések hátterében felismerhető az a meggyőződés, hogy a GDP növekedése egyet jelent a jóllét növekedésével és általánosan előnyös mindenki számára.  A valóságban a GDP-növekedés önmagában nem jelent jobb életet mindenki számára, a különösen azokban az országokban, amelyek már eleve gazdagok. Nem veszi figyelembe az egyenlőtlenséget, azokat a dolgokat, amelyek igazán számítanak az embereknek, mint például a társadalmi kapcsolatok, az egészség, vagy az, hogy hogyan töltik a szabadidejüket, és ami a legfontosabb, figyelmen kívül hagyja a bolygónk eltartóképességgének határait. 

A Boldog Bolygó Index segít a kérdés megválaszolásában: „Lehetséges-e jól élni anélkül, hogy ez a Föld kárára válna?”

A HPI Index ehhez a következő három dimenziót méri:

  • jóllét (Az egyes országok lakosai hogyan értékelik az életminőségüket egy nullától tízig terjedő skálán),
  • ökológiai lábnyom, 
  • várható élettartam.

Meglepő módon a Covid-19-világjárvány a HPI enyhe emelkedéséhez vezetett. Bár a várható élettartam világszerte csökkent, de az ökológiai lábnyom csökkent. A világjárvány hatása a szubjektív jóllétre vegyes volt. Sok országban nem volt tapasztalható jelentős visszaesés a jóllétben (2020 júliusa és decembere között) sőt, néhány országban még nőtt is ez az érték.

Ez felveti a kérdést, hogy mi számít igazán a jólét szempontjából – lehetséges, hogy a jóllét fenntartása kisebb hatással van a Földre, mint azt korábban gondoltuk. 

Forrás: https://happyplanetindex.org/wp-content/themes/hpi/public/downloads/happy-planet-index-briefing-paper.pdf

Összeállította:

SZIGETI CECÍLIA

PhD, egyetemi docens
Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék, Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, Széchenyi István Egyetem
szigetic@sze.hu