MENNYIRE PONTOSAN MÉRHETŐ AZ ELLÁTÁSI LÁNCOK ELLENÁLLÓKÉPESSÉGE?

A SZÁLLÍTÓI FINANSZÍROZÁSI MEGÁLLAPODÁSOK NEMZETKÖZI REPORTING SZABÁLYOZÁSA

A vállalati ellátási láncok külső hatásokra való ellenállóképessége a láncszerű kockázatok értékelése miatt a befektetők érdeke, de nyilvános megjelenítésük kérdéseket vet fel. A probléma orvoslására a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) az utóbbi félévben javaslatot tett az IAS 7 Cash flow-kimutatás és az IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok standardok módosítására: A közzétételre vonatkozó módosítások célja, hogy kiegészítsék az IFRS számviteli standardok azon követelményeit, amelyek a szállítói finanszírozási megállapodásokra vonatkoznak.

Az összekapcsolódó és komplex beszállítói hálózatok nem csak az autóiparban jelentkeznek, hanem sok más iparágban is megtalálhatók. A covid-19 járvány, majd az orosz-ukrán háború által még inkább látványossá váltak a szállítói lánc összefonódások, ami kapcsán az üzleti folyamatok mérésében jelent meg egy nemzetközi kezdeményezés, amely kiemeli ezek mérési és közzétételi (reporting) problémáját. A jelenlegi számviteli-elszámolási rendszerek maximális betartásával is mérési problémákba ütközünk, amelyek ezen folyamatok vizsgálatát jelentősen nehezítik, illetve ennek pontosságát nem teszik lehetővé, illetve nem tájékoztatják megfelelően a befektetőket.

A Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) az IAS 7 Cash flow-kimutatás és az IFRS 7 Pénzügyi instrumentumok standardok módosítására tett 2021 novemberben közölt javaslatai olyan gazdálkodó egységeket érintenének, amelyek vevőként egy vagy több, a javaslatokban leírt (meghosszabbított fizetési határidőket és a biztosítékot, vagy nyújtott garanciákat, reverse faktoring megállapodásokat) „szállítói finanszírozási megállapodásokat” kötnek, amelyek alapján a gazdálkodó egység vagy annak beszállítói finanszírozáshoz juthatnak a gazdálkodó egység által a beszállítói felé fennálló tartozásokra. Az IASB olyan közzétételi célt és követelményeket javasol, amelyek megkövetelnék a gazdálkodó egységtől, hogy olyan információkat tegyen közzé, amelyek lehetővé teszik a pénzügyi kimutatások felhasználói számára, hogy felmérjék a gazdálkodó egység szállítói finanszírozási megállapodásainak a kötelezettségekre és cash flow-kra gyakorolt hatását.

Az IASB javaslatai kiemelik a likviditási kockázat és a kockázatkezelés, valamint a szállítói finanszírozási megállapodásokból eredő finanszírozási kötelezettségek nem pénzbeli változásainak kötelező közzétételét is. Mindezen módosítások, javaslatok ezeknek a folyamatoknak a pontosabb mérését, a beszállítói kockázatok mellett a tűrőképesség (resilience) megfelelő meghatározását segítik elő.

Forrás: IASB (2021. november): „Supplier Finance Arrangements”, Exposure Draft ED/2021/10, (https://www.ifrs.org/content/dam/ifrs/project/supplier-finance-arrangements/ed-2021-10-sfa.pdf)

A témával a SZE Járműipari Kutatóközpontban működő gazdasági kutatócsoport foglalkozik, az együttműködés, és kutatási tevékenység iránt érdeklődő minden kollégát, hallgatót szívesen várnak egyeztetésre.

DR. TÓTH ÁRPÁD

Egyetemi adjunktus, Gazdasági vezető
Széchenyi István Egyetem, Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, Járműipari Kutatóközpont
totha@ga.sze.hu