MEGJELENT A VILÁG KÖRNYEZETVÉDELMI TELJESÍTMÉNYINDEXÉRŐL SZÓLÓ JELENTÉS

A 2020-as környezetvédelmi teljesítményindex (EPI) adatalapú összefoglalót nyújt a világ fenntarthatósági helyzetéről. Az EPI 11 kérdéskategóriában 32 teljesítménymutatót használ és 180 országot rangsorol a környezeti egészség és az ökoszisztémák életképessége alapján. Ezek a mutatók nemzeti szinten mutatják meg, hogy az országok mennyire állnak közel a kitűzött környezetpolitikai célokhoz. A legfrissebb rangsor alapján Magyarország a 33. helyen áll, Románia és Horvátország között.

Az EPI összetett indexként a fenntarthatóság számos mutatójára vonatkozó adatokat egyetlen számba sűríti. Olyan értékelési lehetőséget kínál, amely kiemeli a környezeti teljesítmény terén élenjárókat és lemaradókat, és gyakorlati útmutatást nyújt a fenntartható jövő felé igyekvő országok számára. Az EPI hatékony szakpolitikai eszközt kínál az ENSZ Fenntartható Fejlesztési Célok elérésére és a társadalom fenntartható jövő felé való elmozdítására.

Az EPI általános rangsorai azt mutatják, hogy mely országok kezelik a legjobban azokat a környezeti kihívásokat, amelyekkel minden nemzetnek szembe kell néznie. Az összesített pontszámokon túlmutatva és az adatok mélyére hatolva elemezhetjük a teljesítményt kérdéskategóriánként, szakpolitikai célkitűzésenként, összehasonlító csoportonként és országonként. Ez a szemléleti és összehasonlító perspektíva segíthet a környezeti fejlődés meghatározó tényezőinek megértésében és a szakpolitikai döntések finomításában. 

Az összetett index maximális értéke 100, ez jelenti a legjobb elvi környezetei teljesítményt. Jelenleg Dánia áll az élen (82,5 pont), a második helyezett Luxemburg (82,3) harmadik Svájc (81,5). A legutolsó helyen Libéria áll (22,6) és itt megfigyelhető az a sajnálatos tendencia, hogy nem csupán alacsony az EPI értéke, hanem csökkent is az elmúlt évek során.

Forrás: https://epi.yale.edu/epi-results/2020/component/epi

Összeállította:

SZIGETI CECÍLIA

PhD, egyetemi docens
Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék, Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, Széchenyi István Egyetem
szigetic@sze.hu