ITT AZ IDEJE A NAGY RESET-GOMB MEGNYOMÁSÁNAK
„Reset”-ről akkor beszélünk, amikor egy rendszer már nem tud működni a jelenlegi paraméterei mellett, és újra kell indítani. Ez az a gomb, amelyet például akkor nyomunk meg, amikor számítógépünk vagy mobiltelefonunk hibásan működik vagy leáll. A Covid-19-járvány okozta válság feltárt néhány rendszer szintű hibát, rávilágítva ezzel arra, hogy szükség van a globális gazdaság és modelljeinek helyreállítására. A Világgazdasági Fórum (WEF) a 2021-es Davosi Fórumon mutatta be a világ állapotának javítására és a Covid-19 pusztító hatásának mérséklésére irányuló kezdeményezését. A neve: „The Great Reset” – vagyis a nagy visszaállítás. Ennek érdekében szorgalmazzák a világjárvány következményeinek egyidejű globális kezelését valamennyi érintett fél által. Az alábbiakban összefoglaljuk a javaslat fő megállapításait.
Kulcsszavak: The Great Reset, Világgazdasági Fórum, Davos, IMF, fenntartható fejlődés, világgazdaság
Üzleti SZEmle - 2021. június
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) által közzétett adatok szerint a világgazdaság 4,9%-kal zsugorodott 2020-ban, de a veszteségek nem voltak egységesek. Míg a GDP 7,2% -kal csökkent az Európai Unióban (EU), a feltörekvő országokban összességében mérsékeltebb, 2,4% -os esés volt. Ez a súlyos összeomlás különösen erősen sújtotta az alacsony jövedeleműeket, a fiatalokat és a nőket. A Covid-19-járvány mély gazdasági hegeket okozott sok országban. A munkaerőpiacokat a munkahelyek elvesztése miatti súlyos megrázkódtatások érték. Emellett ott van a nagyszámú, a csőd kockázatának kitett vállalat is, akiknek készpénz-tartalékai kimerültek. És mindezek mellett meg kell említeni a járvány humán tőkére gyakorolt jövőbeli hatását is, mivel több mint 1 milliárd diák oktatása szakadt meg 162 országban. Az alapvető probléma az, hogy a járvány rövid és középtávon valószínűleg növeli a szegénységet és az egyenlőtlenséget, feltárva az egészségügyi rendszerek hiányosságait, a foglalkoztatás bizonytalan jellegét és a fiatalok nehéz kilátásait. Ezért javasol Klaus Schwab, a WEF elnöke egy alternatívát: Ez a Great Reset, a világgazdaság nagy visszaállítása, amely lehetővé tenné egy új fejlődési modell megalkotását. Ennek alapgondolata az, hogy a világ nem volt felkészülve olyan válságra, mint a jelenlegi Covid-19-járvány, és hogy fenntarthatóbbnak és ellenállóbbnak kell lennie a külső körülmények hirtelen változásai ellen, amit súlyosbíthat egy olyan jelenség, mint az éghajlatváltozás. Ha nem oldják meg a járvány okozta válságot, a következmények súlyosbodnak, és a világ törékenyebbé válik. Az ilyen forgatókönyv elkerülése érdekében Schwab biztosítja, hogy a fokozatos intézkedések és az eseti megoldások nem elegendőek, és új alapokat kell megteremteni a gazdasági és társadalmi rendszer támogatása érdekében. A veterán német közgazdász ismertette a Great Reset három alapvető célját, meghívva az összes országot és szektort a részvételre:
- Az érdekeltek kapitalizmusának létrehozása, amely felváltja a részvényesek kapitalizmusát. Ennek a rendszernek az az elképzelése, hogy a vállalatok a közjó érdekében fognak dolgozni, nem pedig csak azonnali profit és haszon érdekében.
- Rugalmasabb, egyenlőbb és fenntarthatóbb rendszer felépítése, amely környezeti, társadalmi és kormányzási mutatókon alapul (ESG kritériumok).
- A negyedik ipari forradalom veleszületett innovációinak kiaknázása a köz érdekében, a zöldebb, intelligensebb és igazságosabb növekedés érdekében.
A Great Reset nem lesz könnyű, mivel a világjárvány bizonytalanságban tartja a világot, és reagálóképességünket akadályozza az interperszonális kapcsolatokon alapuló társadalom, ahol a gazdaság, a politika, a környezet és a technológia folyamatosan befolyásolják egymást. A fiatalok különösen értintettek a klímaváltozás és a lehetőségek hiánya miatt, ezért nekik kell vezetniük ezt a változást, arra ösztönözve a vállalatokat, hogy fenntarthatóbb termékeket és szolgáltatásokat kínáljanak a jövőben. Kristalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója szerint az embereknek egyedülálló lehetőségük van arra, hogy átalakítsák a világot és jobbá tegyék azt: igazságosabbá, zöldebbé, fenntarthatóbbá, okosabbá és mindenekelőtt ellenállóbbá. Ennek elérése érdekében úgy véli, hogy a következő intézkedéseket kell megtenni
- A legjobban úgy állíthatunk emléket a pandémiában életüket vesztett emberek számára, ha felépíthetünk egy zöldebb, okosabb és igazságosabb világot.
- Fektessünk be az emberekbe, az oktatásba, az egészségügybe és a szociális védelembe, valamint az egyenlőtlenségek hirtelen növekedésének elkerülésébe, amelyet ez a válság kiválthat.
- Elő kell segítenünk az alacsony szén-dioxid-kibocsátású növekedést az éghajlat-semlegesség elérésének érdekében, például az állami kiadások ésszerű elosztása révén.
- Használjuk ki a digitális átalakulás előnyeit, akár az e-kormányzati platformok használatának kiterjesztésével a hatékonyság és az átláthatóság javítása érdekében, akár távoktatással vagy távmunka útján.
Forrás: https://www.weforum.org/agenda/2020/06/now-is-the-time-for-a-great-reset/
Összeállította:
DR. RÁMHÁP SZABOLCS
PhD, egyetemi adjunktus
Vezetéstudományi- és Szervezeti Kommunikáció Tanszék
ramhap@ga.sze.hu