GAZDASÁGI BEAVATKOZÁSOK: NEMZETKÖZI ÖSSZEHASONLÍTÁS

Konczosné gazd. beavatkozások.jpg„Gazdasági beavatkozások a Covid-19 gazdaságra és egészségre gyakorolt hatásának enyhítésére: nemzetközi összehasonlítás” című tanulmányukban a szerzők 14 ország gazdasági intézkedéseinek a hatását tekintik át, amely intézkedések magukban foglalják a társadalmi távolságtartást és a fertőzések tesztelését a közvetlen életveszélyes kockázat csökkentése érdekében.

A gazdasági beavatkozások kulcsfontosságúak közegészségügyi szempontból is, mivel az Egészségügyi Világszervezet az egészség egyik legnagyobb meghatározó tényezőjeként a jövedelmet határozza meg, miszerint az életet jelentősen lerövidíti a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenség. Ezért e pénzügyi nyomás kormányzat általi enyhítése lehetővé teszi az emberek számára, hogy kövessék azokat a tanácsokat, amelyek a fertőzés csökkenéséhez vezetnek, és végső soron életet is mentenek mind azonnali, mind a középtávon.

Kulcsszavak: gazdasági beavatkozások, nemzeti válaszok, hatásuk a gazdaságra és a közegészségügyre

Üzleti SZEmle - 2021. június

A szerzők áttekintették a Covid-19 hatásának enyhítése érdekében a vizsgált országok által bevezetett gazdasági beavatkozásokról szóló, nyilvánosan elérhető információkat.

Az összehasonlítás eredményeként elmondható, hogy a kormányzati stratégiák számos változatot mutatnak és jelentősen eltérnek egymástól. Az Egyesült Királyság például szigorította a mozgásszabadságot, amikor a halálozások száma folyamatosan nőtt. Svédország ezzel szemben a „nyájimmunitást” részesítette előnyben, kevésbé korlátozva a lakosság mozgását, de a legkiszolgáltatottabbak védelmére külön intézkedéseket hozott.

A gazdasági beavatkozások tekintetében, kezdetben, például a távollét első napjától számított törvényes táppénzt vezettek be, hogy az emberek azonnal elszigetelődjenek a tünetek megjelenésekor. A későbbi gazdasági intézkedések mérsékelték a vállalkozásokra és a munkavállalókra nehezedő pénzügyi nyomást, amikor az országok lezárták a határokat. A gazdasági beavatkozások mértéke azonban jelentősen eltér, országonként változó mértékű, a bruttó hazai termék 2,5% -ától (Kína) annak 50%-áig (Olaszország) terjedt.

Számos ország kezdi csökkenteni a bezárási korlátozásokat, és különböző módon újraindítani a gazdaságot. Vannak olyan valós adatok, amelyeket fel kell használniuk a kormányoknak és a döntéshozóknak. A jövőre vonatkozó következtetésként a szerzők azt fogalmazzák meg, hogy a gazdaság újra indításának stratégiáit egyensúlyba kell hozni a Covid-19 lehetséges újabb hullámának bizonytalanságával. A korlátozások enyhítése érdekében nemcsak az élet közvetlen kockázatát, hanem az egyenlőtlenségek növekedésének és a várható élettartam csökkenésének hosszabb távú kockázatát is figyelembe kell venni.

 

Forrás

Danielli S., Patria R., Donnelly P., Ashrafian H. & Darzi A. (2021)Economic interventions to ameliorate the impact of COVID-19 on the economy and health: an international comparison. Journal of Public Health (Oxford, England), Volume 43, Issue 1, Pages 42 - 4612 April 2021

https://www.scopus.com/record/display.uri?eid=2-s2.0-85092190832&origin=resultslist&sort=plf-f&src=s&sid=237c52463a3d5b6c951d7a9b7faf1b61&sot=b&sdt=b&sl=37&s=TITLE-ABS-KEY%28restart+covid+economic%29&relpos=1&citeCnt=5&searchTerm

Összeállította:

DR. KONCZOSNÉ DR. SZOMBATHELYI MÁRTA

PhD habil, egyetemi tanár

KGK Vezetéstudományi és Szervezeti Kommunikáció Tanszék

kszm@sze.hu