FOLYTATÁS ÚJ DIMENZIÓKBAN

Nemcsak svédoroszági, hanem gyakorlatilag világjelenségek az alábbiak: bizonytalanság, GDP-csökkenés, nagyobb munkanélküliség, államháztartási hiány és magas infláció. Nyilvánvaló, hogy azok az országok, amelyek jobb gazdasági helyzetből indultak, előnyben vannak, azonban az biztos, hogy a járvány előtti gazdaságpolitikai intézkedéseken változtatni kell, új utakat kell keresni, viszont arra nincs egységes recept, hogyan kell elindulni az új irányokba. A kulcsszó a növekedésen van a dokumentum szerint és az alábbi területekre kell fókuszálni: munkaerőpiac, oktatás és kutatás, adórendszer, állami szektor működése, nemzetközi együttműködések.

A járványhelyzet mindenki számára új szituáció és a járvány utáni helyzetben nem az lesz a lényeg, hogy úgy tegyünk, mintha ez az egész meg sem történt volna, hanem éppen az ellenkezőjét kell tenni, megnézni, hogy adott helyzetben milyen megoldásokat tudtak az országok találni, ezeket értékelni kell, majd levonni a tanulságokat és megfogalmazni a következtetéseket, melyek alapján fel lehet készülni a jövő hasonló és más válsághelyzeteire. Itt a kulcsszó a válságállóság. Javítja a versenyképességet, ha időben azonosítani lehet a válsághelyzeteket, így akár el is lehet kerülni őket, vagy ha nem, akkor időben fel lehet készülni a kezelésükre.

A megoldást természetesen nem egy embernek kell kitalálnia, fontos megismerni a lehető legtöbb szereplő tapasztalatát, véleményét, majd ezek alapján levonni a következtetéseket, majd szintén a szereplőkkel együtt megtalálni az új utakat. Ami biztos, hogy a régi életünk teljes mértékben nem fog visszajönni, nem erre kell törekedni, hanem arra, hogy egy megváltozott világban tudjunk olyan megoldásokat kitalálni, melyek hosszú távon szolgálnak minket és hozzájárulnak a fenntarthatósághoz.

Forrás:

https://www.svensktnaringsliv.se/material/rapporter/efter_pandemin_ekonomisk_bedomning_2020_webbpdf_1146891.html/Efter_pandemin_ekonomisk_bedomning_2020_webb_2.pdf

Összeállította: 

REISINGER ADRIENN

PhD, habil, egyetemi docens, dékánhelyettes

Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar

radrienn@sze.hu