FENNTARTHATÓ VÁROSKEZELÉS SZEREPE JÁRVÁNY MEGFÉKEZÉSÉBEN

szigeti89.jpgA Sustainable Production and Consumption nevű lapban 2021 áprilisában megjelent tanulmány átfogó elemzést nyújt a Covid-19-járványnak az energiaágazatra, a társadalomra és a gazdaságra gyakorolt hatásáról valamint elemzi a vírus terjedésének csökkentésére tett globális megelőző intézkedések hatásait. A Covid-19 több milliárd ember életét felforgatta és jelentős hatást gyakorolt az egészségügyre, valamint a gazdasági, környezeti és társadalmi viszonyokra. A cikk bemutatja a Covid-19-re adott legfontosabb gazdaságpolitikai válaszokat, a jelenlegi kezdeményezések hatékonyságát, és a tanulságokat összefoglalja a hatóságok, az üzleti vállalkozások és az ipari szereplők számára.

Kulcsszavak: energia, környezetszennyezés, Covid-19, hulladék

Üzleti SZEmle - 2021. április

Az energiaágazatra gyakorolt ​​hatás megfigyelhető abban, hogy lakosság energiaigénye növekedett, a mobilitás csökkent és a munka jellege megváltozott. A lezárások csökkentették az ipari és kereskedelmi energiaigényt, valamint a hulladéktermelést. Ez a keresletcsökkenés az NO2, a PM és a környezeti zajkibocsátás jelentős visszaesését, ennek következtében pedig a környezetszennyezés jelentős csökkenését eredményezte. A tanulmány érdekes megállapítása, hogy néhány országban, többek közt Magyarországon nem csökkent jelentősen a 2020 tavaszi lezárások idején a szállópor-koncentráció, amit a szerzők az energiaszerkezet jellemzőivel magyaráztak. 

A tanulmány szerint a fontos szerepe van a fenntartható városkezelésnek, amely figyelembe veszi az ökológiai egyensúly pozitív előnyeit, létfontosságú a vírusfertőzések és más betegségek csökkenése szempontjából. Gyakorlati szempontból is fontos megállapítás, hogy a fertőzött háztartásokból és a karanténlétesítményekből származó hulladék összegyűjtésének és ártalmatlanításának 72 órás késése döntő fontosságú a vírus terjedésének ellenőrzése szempontjából.

Átfogó szektoronkénti társadalmi-gazdasági növekedési tervekre, valamint stabil vállalkozás-barát gazdaságra van szükség ahhoz, hogy az üzlet fenntartható legyen a világjárvány csúcsán. A szerzők javasolták továbbá, hogy több beruházásra van szükség a kutatás és fejlesztés terén a járvány leküzdése és a hasonló válságok jövőbeni megelőzése érdekében.

Forrás: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352550920313567

Összeállította:

SZIGETI CECÍLIA

 

PhD, egyetemi docens

Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék

szigetic@sze.hu