Fenntartható turisztikai fejlődés Šumadija és Nyugat-Szerbia hegyvidéki területein

kovacsN.jpgA fenntartható turizmus a fenntartható fejlődés szerves része. Szerepe jelentős az idegenforgalmi erőforrások kontrollálatlan és túlzott mértékű felhasználásának megakadályozásában. A szerzők tanulmánya azt elemzi, hogy a hegyvidéki turizmus fejlesztése Szerbiában hosszú távon fenntartható és megvalósítható-e. A szerbiai hegység turisztikai fejlődésének heterogenitására tekintettel, a szerzők a fenntartható turizmus fejlődésének szintjét elemezték Szerbia legfejlettebb és leglátogatottabb régiójában Šumadijában és Nyugat-Szerbiában. Kiemelten foglalkoztak Zlatibor, Kopaonik, Tara, Zlatar, Mokra Gora és Goč területekkel.

Kulcsszavak: turizmus, fenntartható turizmus, turisztikai fejlesztés

Üzleti SZEmle - 2021. május

A fenntartható turizmus fejlettségi szintjét az EU összehasonlító mutatóinak öt csoportjával a gazdasági, társadalmi, kulturális, környezeti és turisztikai elégedettségi mutatókkal elemezték. Az eredményeik azt mutatják, hogy a vizsgált hegységekben az idegenforgalom fejlődése nincs teljesen összhangban a fenntartható fejlődéssel. A turisták elégedettségi mutatója magas, ami jó alapot nyújt a turizmus fejlesztésének fenntarthatósági elvek mentén történő harmonizálására a különböző fejlettségű területeken. A gazdasági mutatók, különösen az éjszakai szállás és a szálláskapacitás aránya mutatják a leggyengébb értékeket, amelyek jelzik, hogy az elkövetkező időszakban szükség van infrastrukturális beruházásokra. A kutatók eredményei rávilágítanak, hogy Šumadija és Nyugat-Szerbia hegyvidéki területein jelentősen meg kell változtatni a jelenlegi turisztikai termékportfóliót, ami a hegyvidéki turizmus fejlesztésének összehangolását jelenti a globális trendekkel. Az eredményeket megerősíti a nemzetközi összehasonlítás, amely a hegyi turizmus fenntarthatóságának mértékét vizsgálta az alpesi régió egyes országaiban, így Svájcban, Ausztriában és Szlovéniában. Az idegenforgalom folyamatos és intenzívebb fejlesztése jelentősen javítaná a fenntartható turizmus mutatóit Šumadija és Nyugat-Szerbia területén, különösen a leginkább fenntarthatatlannak minősített gazdasági mutatók értéke javulna. A nyári szezonban az idegenforgalom, különösen a rekreációs és kalandturizmus fejlesztése javítaná a fenntartható turizmus társadalmi és kulturális dimenzióit. A fenntartható turizmus környezeti dimenzióját erősítené az ökoturizmus fejlesztése. A térség hegyvidéki területeinek (így Zlatibor, Zlatar, Tara és Mokra Gora) összekapcsolásával egyedi és integrált turisztikai desztinációval szinergikus hatások érhetők el, amelyek nemzetközi elismerést eredményeznek, Šumadija és Nyugat-Szerbia régióját versenyképessé teszik az európai piacon.

Forrás: Milićević, S., Bošković, N. & Lakićević, M. Sustainable tourism development in mountain areas in Šumadija and Western Serbia. J. Mt. Sci. 18, 735–748 (2021). https://doi.org/10.1007/s11629-020-6239-4

KOVÁCS NORBERT

Ph.D., egyetemi docens