FENNTARTHATÓ FELLENDÜLÉS AZ EURÓPAI UNIÓBAN

A Fenntartható Fejlesztési Célok 17 célt és 169 célkitűzést tartalmaznak. A tanulmány megállapítja, hogy az EU helyreállítási terve mind a 17 fenntartható fejlesztési céllal foglalkozik, ugyanakkor vannak olyan célok, amelyeket csak kis mértékben érint (erre példaként a víztartalékokkal kapcsolatos 6. célt említi). Ugyanakkor a terv különösen nagy hangsúlyt helyez a 3. cél és a 8. cél megvalósítására. Ez előbbi cél az egészséggel, míg ez utóbbi a gazdasági növekedéssel és foglalkoztatással kapcsolatos globális célkitűzéseket tartalmazza. Maga a helyreállítási terv három pillérből áll, amelyek eltérő mértékben foglalkoznak az egyes fenntartható fejlesztési célokkal. A terv az első pilléréhez („A tagállamok helyreállításának támogatása”) rendeli hozzá a helyreállításra allokált pénzügyi támogatások nagy részét (90%), így ez a pillér a másik két pillérhez képest a fenntartható fejlesztési célok sokkal szélesebb körét fedi le. Az első pillér különösen nagy hangsúlyt helyez a fentebb említett 8. cél teljesítésére. A második pilléről („A gazdaság újraindítása és a magánbefektetések segítése”) is elmondható, hogy a fenntartható fejlesztési célok relatíve széles körét fedi le, de azon belül különösen a fenntartható iparosítással és az innovációk ösztönzésével kapcsolatos 9. célra koncentrál. A harmadik pillér („A tanulságok levonása a válságból”) az előző két pillérhez képest, lényegesen kevesebb céllal foglalkozik. Elsősorban a már szintén feljebb említett 3. célra és azon belül is a korai figyelmeztetésre, kockázatcsökkentésre és a globális és nemzeti egészségügyi kockázatok menedzselésére fókuszál. Összességében a tanulmány azt állapítja meg a helyreállítási tervben foglaltakról, hogy az EU élen jár a fenntartható fejlesztési célok megvalósításában. A terv elősegíti egy fenntarthatóbb, igazságosabb és ellenállóbb EU kialakítását.

Forrás: https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC122301

VÖLGYI KATALIN