AZ OKOS VIDÉKFEJLESZTÉS LEHETŐSÉGEI ÉS KORLÁTAI MAGYARORSZÁGON

Ablonczyné okosváros.jpgA magyarországi térségek fejlesztési pályái különbségeket mutatnak a szakpolitikai döntéseknek és a helyi érdekeknek köszönhetően. Az okostelepülések mint hívószó nemcsak a városok vonatkozásában, hanem a falvakkal összefüggésben is előtérbe került. A tanulmány szerzői széleskörűen elemzik az okos-falu fogalmát, a terminus értelmezésében megfigyelhető változásokat, továbbá bemutatják empirikus kutatásuk eredményeit az okos projektek megvalósíthatóságára vonatkozóan.

Kulcsszavak: okosfalu, vidékfejlesztés, Magyarország, vidéki innováció

Üzleti SZEmle - 2021. április

A szerzők kiemelten kezelik azt a kérdést, hogy van-e azonosság vagy különbség az okosfalu- és okosváros-koncepció között, illetve az okosfalut megcélzó fejlesztéseknek melyek a lehetőségei és/vagy korlátai.

Az okosfalu koncepció értelmezése különbözőképpen alakult az Európán kívüli, az európai (ezen belül a magyarországi) regionális fejlesztési politikában. Európai megközelítésben az „okos” jelző (különösen a várospolitikában) a tudással és az innovációval kapcsolatosan kerül bemutatásra a kutatásokban, illetve az infokommunikációs technológiák nyújtotta lehetőségek kihasználása van a fókuszban. Egyértelmű, hogy az okosváros és okosfalu koncepciója sok azonosságot is mutat, de az okos falvak létrehozásakor érdemes nagyobb hangsúlyt adni olyan innovációs lehetőségre, amelye jelentős javulást hoznak a vidéki térségekben lakók életminőségében. Már három évvel ezelőtt az EU elfogadott egy nyilatkozatot az okosfalu fejlesztésekre vonatkozóan, amelynek középpontjában a precíziós mezőgazdaság, a megújuló energiatermelés és az ökoturizmus volt.

A tanulmány szerint Magyarországon az okosfalu-fejlesztések megvalósításának több akadálya is van (elsősorban az elégtelen infrastruktúra és a fejlesztési kultúra hiányosságai). Azonban megjegyezzük, hogy az okosfalu fejlesztések jogi szabályozása adott, a 2019-ben indult Magyar Falu Program jelentősnek tekinthető a vidékfejlesztésre vonatkozóan.

Az okosfalu-témában végzett primer kutatásban (online kérdőíves felmérés, szakértői interjúk) a vidéki kistelepülések vezetésében aktív szerepet vállalók vettek részt. Az eredmények szerint megállapíthatjuk, hogy a szolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása a legfontosabb fejlesztési cél falvainkban, bár egyes településeken már megvalósultak innovatív projektek, de az okosfalu-koncepció megvalósítása a helyi szakpolitika mellett a kialakuló új finanszírozási lehetőségektől és azok lehívásától, továbbá a pályázati és intézményi rendszer átalakulásától és a jövőbeni technikai segítségnyújtás minőségétől függ.

 

Forrás: http://publicatio.bibl.u-szeged.hu/21087/1/2021_I_04_szalai_fabula.pdf

(Modern Geográfia, 2021. 16(1), 59-79.)

 

Összeállította:

ABLONCZYNÉ MIHÁLYKA LÍVIA

PhD, egyetemi tanár

Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék

ablne@sze.hu