AZ EURORÉGIÓK SZEREPE A REGIONÁLIS FEJLESZTÉSEKBEN

koltai40.jpgA tanulmányban a Beskydy Eurorégiót elemezték a szerzők, amely a lengyel–cseh–szlovák határ mentén helyezkedik el. Véleményük szerint a határ menti, periférikus régiók általában számos problémával szembesülnek. Jellemző rájuk a magas munkanélküliség, a fejletlen infrastruktúra illetve a lakosság nem megfelelő nyelvtudása, amely gátat szab a régiókban rejlő lehetőségek kiaknázására.

Kulcsszavak: eurorégió, határ menti együttműködés (CBC), regionális fejlesztés

Üzleti SZEmle - 2021. április

A határon átnyúló együttműködés egyik formája, az eurorégió kialakítása hozzájárulhat a határ menti területek fejlődéséhez, versenyképességük fokozásához. A tanulmány kettős célkitűzéssel készült, a szerzők egyrészt azt szerették volna felmérni, hogy a lakosság miképp érzékeli az eurorégiók aktivitását és hatékonyságát, másrészt arra a kutatási kérdésre keresték a választ, hogy a lakosság véleménye szerint az eurorégiók hozzájárulnak-e a helyi és a regionális fejlesztéshez. A kutatás első része általános kérdéseket tartalmazott az eurorégiókról, míg a második része egy adott eurorégióhoz, a Beskydy Eurorégióhoz kapcsolódott. A kérdések többek között az eurorégió fogalom meghatározására, az Eurorégiók célkitűzéseire, általános értékelésére, kialakulását akadályozó tényezőkre, fejlődésük sebességére vonatkoztak.

A kapott eredmények alátámasztják, hogy az emberek pozitívan értékelik ezt az együttműködési formát, amely fontos szerepet tölt be a régiók fejlesztésében, versenyképességük növelésében.

Forrás: Howaniec, H. – Lis M. (2020): Euroregions and Local and Regional Development—Local Perceptions of Cross-Border Cooperation and Euroregions Based on the Euroregion Beskydy. Sustainability 2020, 12, 7834; doi:10.3390/su12187834

KOLTAI JUDIT PETRA

Gazdasági Elemzések Tanszék