AKCIÓTERV A FENNTARTHATÓ ÚJRAKEZDÉSÉRT A JÁRVÁNY UTÁN

Ablonczyne2.jpgAz Olaszországi Szövetség a Fenntartható Fejlődésért (ASviS – Alleanza Italiana per lo Sviluppo Sostenibile) 2021 áprilisában 600 szakértő által kidolgozott vitaanyagot tett közzé, amelynek fókuszában a Covid-19-válságot követő gazdasági és társadalmi problémákra vonatkozó javaslatok szerepelnek. Tény, hogy a körülöttünk levő világ teljes mértékben átalakult: másként élünk, másként teremtünk kapcsolatokat, és nem utolsósorban másként cselekszünk a munka világában. Sürgős intézkedésekre van szükség Olaszországban is: kiemelten kell kezelni a termelő szférában történő beruházásokat, a foglalkoztatottságot, az oktatást, a szegénységet és a társadalmi egyenlőtlenséget. Az Agenda 2030 dokumentumban megfogalmazott elveket szem előtt kell tartani („Fenntartható Európa”), de ugyanakkor egyszerűsíteni kell a bürokráciát, gyors intézkedések szükségesek a közberuházások vonatkozásában, az Állam szerepét újra kell gondolni a közjavak tekintetében és támogatni kell azokat a gazdasági szereplőket, akik a polgárok jól-létét tartják fontosnak, továbbá fel kell gyorsítani a körkörös gazdasághoz való átmenetet.

Kulcsszavak: Covid-19, újrakezdési program, Olaszország, felmérés, prioritások

Üzleti SZEmle - 2021. június

Az Olaszországi Szövetség a Fenntartható Fejlődésért (ASviS – Alleanza Italiana per lo Sviluppo Sostenibile) 2021 áprilisában 600 szakértő által kidolgozott vitaanyagot tett közzé, amelynek fókuszában a Covid-19-válságot követő gazdasági és társadalmi problémákra vonatkozó javaslatok szerepelnek. Tény, hogy a körülöttünk levő világ teljes mértékben átalakult: másként élünk, másként teremtünk kapcsolatokat, és nem utolsósorban másként cselekszünk a munka világában. Sürgős intézkedésekre van szükség Olaszországban is: kiemelten kell kezelni a termelő szférában történő beruházásokat, a foglalkoztatottságot, az oktatást, a szegénységet és a társadalmi egyenlőtlenséget. Az Agenda 2030 dokumentumban megfogalmazott elveket szem előtt kell tartani („Fenntartható Európa”), de ugyanakkor egyszerűsíteni kell a bürokráciát, gyors intézkedések szükségesek a közberuházások vonatkozásában, az Állam szerepét újra kell gondolni a közjavak tekintetében és támogatni kell azokat a gazdasági szereplőket, akik a polgárok jól-létét tartják fontosnak, továbbá fel kell gyorsítani a körkörös gazdasághoz való átmenetet.

Az akcióterv aktívan kívánja előmozdítani a fenntartható fejlődés legfontosabb elemeit: a gazdasági eredményességet, az ökológiai egyensúlyt és a társadalmi életminőség elveit, s mindezek gazdasági gyakorlatba való átültetését és alkalmazását. Az akcióterv fő elemei: egészség, munka, oktatás, energia, élelmiszerek, fogyasztás, mobilitás, környezet, hulladékgazdálkodás, szolidaritás. A dokumentum kiemelten kezeli az egészség és munkavállalói jogok védelmét, a digitális környezet nyújtotta lehetőségeket (és az esetleges hátrányokat), a smart working során szerzett pozitív tapasztalatokat a klímára és a levegőminőségre vonatkozóan, és nem utolsósorban ajánlásokat fogalmaz meg a munka és a  magánélet egyensúlyának megteremtésére. A javaslatok között szerepel a környezeti és társadalmi jellegű projektek, intézkedések és jó gyakorlatok megismertetése mind a döntéshozók, mind a szélesebb közvélemény részére. Az akciótervben hangsúlyozzák az uniós kohéziós alap nyújtotta támogatások ésszerű hasznosítását. 

Mi a véleménye az olasz polgároknak az akciótervről?

A 2021 májusában végzett felmérési eredmények szerint a megkérdezettek 46%-a  úgy gondolja, hogy a munka és a gazdasági növekedés a prioritás, 44% szerint az egészség és a jól-lét, 21%-uk a fogyasztást tartja fontosabbnak, míg  20%-uk a klímaváltozással  kapcsolatos intézkedéseket. A tengeri és szárazföldi ökoszisztéma védelme csak a megkérdezettek 10, illetve 3%-ánál szerepelt a prioritások között. Az elemzők megjegyzik, hogy a tartományok között eltolódások tapasztalhatók a vélemények tekintetében (pl. munkahelyek védelme – északi tartományok: 27%; déli tartományok: 15%; egyenlőtlenségek csökkentése déli tartományokban fontosabb.). 

 

Forrás: https://www.nonsoloambiente.it/nuovo-inizio-asvis-agenda-2030

Összeállította:

ABLONCZYNÉ MIHÁLYKA LÍVIA

PhD, egyetemi tanár 

Nemzetközi Tanulmányok és Kommunikáció Tanszék

ablne@sze.hu