A VÁLLALATI GONDOLKODÁSMÓD FEJLESZTÉSE ÜZLETI SZIMULÁCIÓ SEGÍTSÉGÉVEL

kovács gábor.jpgNÖVEKEDÉSI KORLÁTOK

Egy vállalkozás életében a növekedés és fejlődés során szükségszerűen elérkezhet az az időszak, amikor a termelési (szolgáltatási) folyamatok, illetve azok gazdasági, pénzügyi adminisztrációja és menedzselése minden eddiginél jobban elválik egymástól. Családi vállalkozások esetén ez sokszor egyben együtt járhat a menedzsment és a tulajdonosi funkciók szétválásával is. Mindezek eredményeképpen a termelési (döntően „műszaki”) és az adminisztrációs, menedzsment funkció (döntően gazdasági, pénzügyi) szemlélete már nem egy személyben egyszerre „ötvöződik”, hanem akár egymástól részben függetlenül is működő szervezeti egységek szintjén jelenik meg. Minél nagyobb egy vállalkozás (és különösen igaz ez a termelő cégekre), annál jelentősebb lehet a szemléletmódok különbsége.

Kulcsszavak: vállalati gondolkodásmód, üzleti szimuláció, menedzsment, generációváltás

Üzleti SZEmle - 2021. június

GAZDASÁGI, ÜZLETI SZEMLÉLETMÓD A TERMELÉS SZINTJÉN

Mindez pedig azt eredményezi, hogy a termelés szintjén nehézséget és a vállalati pénzügyi célok megvalósításának korlátját jelentheti a menedzsment által közvetített pénzügyi, üzleti szemlélet meg nem értése és az azzal való azonosulás hiánya. Mindez megteremti az igényt arra, hogy a termelési vezetők személetmódját kiterjesszük a pénzügyi, gazdasági dimenzió irányába is, mely segítheti a pénzügyi célok megértését, legitimációját és megvalósítását. Mindez ugyanakkor nem csupán a pénzügyi ismeretek lexikális elsajátítását kell, hogy jelentse, hanem komplex gondolkodásmód-váltást is, mely a hagyományos oktatási módszerek segítségével csak korlátozott mértékben, illetve hosszabb távon megvalósítható. 

SZIMULÁCIÓS KÉPZÉSI MÓDSZEREK 

Részben ez az igény (is) hívta életre a vállalati (üzleti) szimulációs alkalmazásokat és képzéseket, melyek során az élmény- és önálló (vagy csapat-) aktivitás-alapú közreműködés révén lehetővé válik a termelésben dolgozók gondolkodásmódjának konceptuális fejlesztése. Ilyen, kifejezetten a termelő vállalkozásokra szabott képzést valósít meg a Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar által az Audi Hungaria Zrt. segítségével kifejlesztett szimulációs alkalmazása és tréningje, mely egyben kiváló csapatépítési lehetőség is a vállalkozás dolgozói számára. 

A képzés középpontjában egy valódi vállalati döntési szituációkat leképző tervezési játék áll, mely az egyes vállalati problémák megoldását, a vállalat működési területeinek koordinálását, illetve egyeztetését a nagyobb gazdasági összefüggések figyelembe vételét kívánja megismertetni a résztvevőkkel, akik csoportokba osztva egymással versenyző vállalatokat irányítanak. A tréning során az oktatók a valós döntések gazdasági következményeit folyamatosan értelmezik, magyarázzák és segítik a csoportok döntési és problémamegoldó munkáját. 

A képzést az elmúlt öt évben sikeresen és komoly résztvevői elégedettség mellett került alkalmazásra több szakirányú továbbképzés (pl. MBA-képzés) során, illetve emellett az Audi Hungaria Zrt. számos munkatársa és vezetője részére, valamint az Egyetem Audi Pénzügyek kurzusa keretében

 

Forrás:
https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S1472811721000094?token=4E73C4F11B9C64656B4CA2915433B364258E4BFB6B14B47200D0B469CFA8F3D9D279709B6D68D8775A5FD414B7DF755D&originRegion=eu-west-1&originCreation=20210610100518

Összeállította:

DR. HABIL. KOVÁCS GÁBOR

Habilitált egyetemi docens, szakvezető, dékánhelyettes

Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar

Email cím: kovacsg@sze.hu