A turizmus új korszakának kilátásai és kihívásai

koltai11.jpgA tanulmány a világjárvány okozta utazási kockázat elemzését tűzte ki célul. A szerzők öt kutatási kérdést fogalmaztak meg, melyhez kvantitatív és kvalitatív módszerekkel is gyűjtöttek adatokat. A felmérés első szakaszában egy nemzetközi online kérdőíves megkérdezést végeztek, melyben az utazók döntéshozatali folyamatát vizsgálták. Ez egészült ki a felmérés második szakaszában lefolytatott szakértői interjúkkal, melyben a turizmusösztönzés lehetőségeit értékelték.

Kulcsszavak: turizmus, kockázat, újraindítás, pandémia

Üzleti SZEmle - 2021. május

A felmérés eredményei megerősítették azt a feltételezést, miszerint az utazási kockázat megítélése megváltozott a Covid-19-pandémia hatására. Az utazással kapcsolatos döntéshozatalt elsősorban a hatóságok (kormány, egészségügy) kommunikációjába vetett bizalom, valamint az egyének kockázattal kapcsolatos felfogása befolyásolja. A tanulmány szerint az utazással kapcsolatos döntéshozatal független többek között az utazás típusától, az utazási tapasztalattól és a nemtől. A szakértői interjúk alapján az a következtetés vonható le, hogy a szektor újraindításához a pénzügyi és adózással kapcsolatos intézkedések mellett az államok közötti koordináció, valamint az egészségügyi és biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos hatékony kommunikáció egyaránt kulcsfontosságú szerepet tölt be.

Forrás:

Villacé-Molinero, T. - Fernández-Muñoz, J. J. - Orea-Giner, A. - Fuentes-Moraleda, L. (2021): Understanding the new post-COVID-19 risk scenario: Outlooks and challenges for a new era of tourism, Tourism Management, Volume 86, 2021, 104324, ISSN 0261-5177.

Letöltve: https://doi.org/10.1016/j.tourman.2021.104324. (2021. május 8.)

KOLTAI JUDIT PETRA

Gazdasági Elemzések Tanszék