A TURIZMUS „RE-STARTJÁRÓL” ÁLTALÁNOSAN

Berkes.jpgA gazdasági szektorok közül a pandémia egyik legnagyobb áldozata a turizmus, ahol a kilátások továbbra is nagyon bizonytalanok. A koronavírus (Covid-19) járvány ezt a szektort továbbra is erősen sújtja; a nemzetközi turizmusforgalom 2020-ban átlagosan 80%-kal csökkent. A belföldi turizmus – bár hektikus működése – legalább részben hozzájárul a válság enyhítéséhez, valamint a nemzetek kormányai próbálnak lépéseket tenni a helyreállítás és az újra-aktiválás érdekében, miközben védeni próbálják a munkahelyeket, és a vállalkozásokat. Számos ország a Covid-19 utáni, ellenállóbb turisztikai gazdaság kiépítése érdekében dolgoz ki intézkedéseket. Ide tartozik a turizmus fenntartható fellendülésének támogatására irányuló tervek elkészítése, a digitális átmenet elősegítése és a zöldebb turisztikai rendszerre való áttérés elősegítése, valamint a turizmus újragondolása a jövő számára.

Kulcsszavak: turizmus, újraindulás, pandémia, jövő, utazás

Üzleti SZEmle - 2021. május



A Turisztikai Világszervezet (UNWTO) továbbra is szorosabb koordinációt követel meg az országok között az utazási szokásokról annak érdekében, hogy biztosítsa a turizmus újrakezdését és megakadályozza az ipar további hatalmas veszteségeinek újabb évét.

2021-ben is jól látható a Covid-19-járvány globális turizmusra gyakorolt ​​katasztrofális hatása, az UNWTO új statisztikái szerint a nemzetközi turistaforgalom 87%-kal csökkentek idén januárban az előző év azonos időszakához képest.

kep1.png

Az UNWTO World Tourism Barometer legújabb kiadványa szerint az év első hónapjában jelentősen csökkentek a turisták a világ összes régiójában. A kötelező tesztelés, a karantén (önkéntes és kötelező), illetve az időnkénti teljes határlezárások erősen befolyásolják a nemzetközi utazások helyreállításának folyamatát. Ezenkívül a lakosság beoltásának programjai nem zajlanak olyan gyorsan, mint várták, ami további késéseket okoz a turizmus újraindításában.

Az UNWTO sajtóközleményében rámutatott arra, hogy januárban Ázsiában és a csendes-óceáni régiókban csökkent a legnagyobb arányban (96 százalékkal) a nemzetközi utasforgalom a jelenleg érvényes utazási korlátozások miatt.

02.png

Hasonlóképpen Európában és Afrikában 85 százalékkal csökkent a beutazók száma, míg a Közel-Keleten 84 százalékos visszaesést regisztráltak. Továbbá Észak- és Dél-Amerikában a nemzetközi beutazások 77 százalékkal csökkentek.

2020 volt a legrosszabb év a turizmusban. Az országok közötti jobb koordináció, valamint a harmonizált utazási és egészségügyi protokollok elengedhetetlenek a turizmus iránti bizalom helyreállításához, melyek lehetővé teszik a nemzetközi utazások biztonságos folytatását az északi féltekén a nyári csúcsidény előtt – nyilatkozta Zurab Pololikashvili, az UNWTO főtitkára a turizmus jelenlegi helyzetéről.

A jelenlegi ismert tendenciák alapján az UNWTO arra számít, hogy a nemzetközi forgalom 2021 első négy hónapjában mintegy 85 százalékkal csökkennek 2019 azonos időszakához képest, ami mintegy 260 millió nemzetközi forgalomban bekövetkező veszteséget jelent a pandémiát megelőző időszakhoz képest.

Az UNWTO a nemzetközi utazások 2021 második felében történő helyreállításával kapcsolatban már két forgatókönyvet vázolt fel. A forgatókönyvek számos tényezőt figyelembe vesznek, különösen az utazási korlátozások feloldását, a sikeres oltási rendszereket, valamint az Európai Bizottság által létrehozott közös digitális zöld tanúsítványt („útlevelet”).

Az első forgatókönyv egy júliusi fellendülésre utal, amely 2021-ben 66 százalékos növekedést serkentene a 2020-as minden idők legalacsonyabb szintjéhez képest. A forgalom azonban továbbra is 55 százalékkal maradna el a 2019-ben regisztrált adatoktól.

A második forgatókönyv egy szeptemberi esetleges fellendülést becsült, amelynek eredményeként a nemzetközi beutazások száma 22 százalékkal nőhetne az előző évhez képest.

03.png

Abban az OECD (és az UNWTO is) egyetért, hogy valódi fellendülés azonban csak akkor lehetséges, ha visszatér a nemzetközi turizmus. Ehhez globális együttműködésre és kidolgozott megoldásokra van szükség, így az utazási korlátozások biztonságosan – és fokozatosan – feloldhatók.

Az idegenforgalmi ökoszisztéma vállalkozásainak válsága folyamatosan fennáll, többnyire állami támogatás nélkül kell megküzdeniük a krízissel, és bár a kormányok tettek lépéseket az idegenforgalom válságának enyhítésére, valamint a munkahelyek elvesztésének minimalizálása és a fellendülés érdekében, 2021-ben és később is, még ennél is többet kell tenni. Az OECD szerint a legfontosabb politikai prioritások a következők:

  • Az utazók bizalmának helyreállítása
  • A turisztikai vállalkozások támogatása az alkalmazkodáshoz és a túléléshez
  • A belföldi turizmus támogatása és a nemzetközi turizmus biztonságos visszatérésének támogatása
  • Világos tájékoztatás az utazók és a vállalkozások számára, valamint a bizonytalanság korlátozása (amennyire lehetséges)
  • Hatékony intézkedések az ágazat kapacitásának fenntartása és a támogatások hiányosságainak kezelése érdekében
  • Az együttműködés megerősítése az országokon belül és azok között
  • Rugalmasabb, fenntartható turizmus kiépítése

Bár rugalmas politikai megoldásokra van szükség ahhoz, hogy az idegenforgalmi gazdaság rövid és középtávon együtt élhessen a vírussal, fontos ezen túlmenni, és lépéseket tenni a válságból való tanulás érdekében, amely rávilágított a kormányzati, az ipari felkészültség és a reakciók, kapacitások hiányosságaira. A kormányok és a magánszektor közötti koordinált fellépés elengedhetetlen.

A válság lehetőséget kínál a turizmus jövőbeli átgondolására. A turizmus válaszút előtt áll, és a ma bevezetett intézkedések alakítják a holnap turizmusát. A kormányoknak figyelembe kell venniük a válság hosszabb távú következményeit, miközben kamatoztatniuk kell a digitalizációt, támogatniuk kell az alacsony szén-dioxid-kibocsátású átállást, és elő kell mozdítaniuk az erősebb, fenntarthatóbb és ellenállóbb turisztikai gazdaság kiépítéséhez szükséges strukturális átalakulást.

Forrás: https://www.unwto.org/unwto-tourism-dashboard 

https://www.oecd.org/coronavirus/policy-responses/rebuilding-tourism-for-the-future-Covid-19-policy-responses-and-recovery-bced9859/

 

Összeállította:

BERKES JUDIT

PhD, egyetemi adjunktus

KGYK, Gazdasági Elemzések Tanszék

berkes.judit@sze.hu